Liza Minnelli firar 75 år! En världsstjärna som föddes till scenen, och debuterade på film redan som treåring. Att hylla Liza Minnelli och hennes över sju decennier som artist innefattar ett pärlband av Broadwaysuccéer, där rollen som nattklubbssångerska i ”Cabaret” är en av de mest kända, filmer, tv-serier, album men också relationer, giftermål, gay-ikonskap, ett jävlar anamma. Hon är en av få som vunnit både Oscar, Tony, Emmy & Grammy Award och den enda Oscarspristagare vars båda föräldrar, Judy Garland och Vincente Minnelli, också mottagit en Oscarsstatyett.
Vi får vi en inblick i Lizas succéer och liv. Tillsammans med orkester, dansare och gästartister bjuder Nina på en sprakande föreställning med glitter ur Liza’s många låtskatter. Willkommen, bienvenue, welcome!
Medverkande:
Nina Pressing
Orkester: Figge von Wachenfeldt, kapellmästare, piano/keyboard, Krister Jonsson, gitarr, Mats Ingvarsson, bas, Mårten Lundgren, trumpet, Ulf Holmström, saxofon m.m, Rasmus Kihlberg, trummor
Gästartister: Andreas Eldéen, Kaare Thögersen
Dansare: Andreas Lundell, Anton Swerkström, Paula Santa Eufemia, Sophie Kjellshög
Konsertidé: Nina Pressing & Klas Abrahamsson
Koreograf: Eva Jansson Hamberg, Sophie Kjellshög
Musikalisk arrangör: Björn Claeson
Kostymör: Marianne Lunderquist
Scenograf: Martin Chocholousek
Evenemangsbilden
Fotograf: Cesare Righetti, montage Eva Sjögren
Övriga bilder
Fotograf: Eva Sjögren